Neodymové magnety jsou nejsilnějšími běžně dostupnými magnety současnosti. Udrží i 1000násobek své hmotnosti, přitom jsou docela levné. Existuje mnoho typů a tvarů magnetů. Zjistěte, na co se vám neodymy hodí.
Kulaté magnetické kruhy, tyčové magnety, neodymové kostky a kvádry, magnetické koule, kužely, magnety s otvorem na šroub nebo v ocelovém pouzdře. Typů neodymových magnetů je mnoho. K čemu se vám mohou hodit? Inspirujte se a vyzkoušejte:
Neodymové kotouče
Magnetické kotouče tvarově vypadají jako mince. Jsou také hezky lesklé, mohou mít různou povrchovou úpravu, například niklováním či zinkováním. Hodí se pro použití ve firmě i v domácnosti.
Pomocí univerzálního lepidla je přilepíte třeba k poličce, ke stěně, stojanu. Kutilové si z nich vyrábějí magnetické držáky nožů nebo nářadí. Ideální jsou také pro výrobu magnetického zavírání dóz, dárkových kazet a krabiček nebo pro magnetické pokusy. Uplatnění najdou i na výrobu magnetek a suvenýrů či v bytové dekoraci.
Magnety – tyče
Pokud je kulatý magnet více dlouhý než jaký má průměr, jedná se o magnetickou tyčku, váleček. Může mít tloušťku i několika centimetrů. Tyče se hodí jako magnety na popisovací nástěnku nebo jako magnetky na ledničku. Přicvakněte s nimi poznámky, návody, postupy, vzkazy. Ideální jsou také k připevnění fotografií, obrázků, sběratelských karet.
Kruhy či prstence
Pokud do magnetického kotouče vyrobíte otvor, je z něj kruhový magnet neboli prstenec. Vrtat neodymové magnety ale moc nejdou, protože jsou křehké a vrtáním by také došlo k porušení ochranné vrstvy. Je lepší si pořídit magnetické kruhy hotové.
Na co magnetické kruhy slouží? Můžete je přivázat na provázek a vyrobit si kapesní peněženku na mince. S menšími kruhovými magnety přicvaknete šňůru od sluchátek ke tričku. Díky tvoru se dají rovněž připevnit šroubem, ale moc jej nedotahujte, protože jsou křehké. Pro účely výroby magnetického zavírání se více hodí magnety v kovovém pouzdře.
Magnetické koule a kuličky
Dalším typem „kulatých“ magnetů jsou magnetické kuličky a koule. Asi nejznámějším využitím je magnetická stavebnice NeoCube Original. 216 magnetických kuliček pořídíte v podobě hlavolamu. Můžete je složit do základního tvaru – velké kostky, anebo do hvězdiček, hadů, koulí, pyramidy, do podoby diamantu a nekonečně mnoha dalších 2D i 3D podob.
Kuželové magnety
Když má neodymový magnet základnu širší než horní stranu, je z něj kužel. Díky líbivému provedení se hodí na přicvaknutí poznámek k magnetické tabuli, ale je lepší je přicvaknout obráceně – užší stranou směrem k tabuli. Jinak vám půjde špatně uchytit a z nástěnky sejmout. Magnetické kužely si můžete sestavit také do podoby stavebnice či stromečku.
Extra silné neodymy s okem pro lovce pokladů
Speciálním typem magnetů jsou extra silné magnety – neodymy pro lovce pokladů, na magnet fishing. Mají magnetickou sílu i přes tisíc kilogramů. Slouží hlavně pro novodobou zábavu, kdy silný magnet uvážete na lano a spustíte na dno rybníka, řeky, jezera. Táhnete po dně a je možné, že se k němu přicvakne nějaký poklad. Vyzkoušejte.
Poznejte i další tvary neodymových magnetů
Kromě „kulatých“ tvarů existují i hranaté – magnetické kostky, kvádry, magnety s otvorem na šroub nebo magnety v ocelovém pouzdře. Podívejte se na web Unimagnet.cz a zjistěte o nich více.
Ať vám silné magnety slouží!