Jak reklamovat auto radí Aplikant.cz

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kupujícímu náleží právo z vadného plnění, pokud se u spotřebního zboží objeví vada během 24 měsíců od převzetí. To samozřejmě platí i pro koupi osobního vozu. Je však toto ustanovení pravidlem nebo existují určité výjimky?

Když se rozhodnete pořídit si automobil, většinou se jedná o nemalou investici. Z toho důvodu se vyplatí si zjistit co nejvíce informací a připravit se na možné problémy, které mohou nastat, pokud se na vozidle vyskytne jakákoliv vada. Lze rozlišit tři možné scénáře koupě. Nákup z pozice spotřebitele u podnikatele, z pozice podnikatele u jiného podnikatele či nákup od jiné osoby, která nepodniká. Pokud automobil nakupujete jako spotřebitel od podnikatele – recenze firem, je potřeba myslet na to, jestli je vozidlo nové či ojeté. Obecně se uplatňuje ustanovení o záruce 24 měsíců. Tím pádem v této době máte právo u prodávajícího zboží a všechny jeho vady reklamovat. Pokud se ale jedná o automobil ojetý, tato záruční doba se může zkrátit až na polovinu.

Reklamace ojetého vozidla

U ojetého vozidla vás ale čekají i jiné nástrahy, než jen zkrácení záruční doby. Při nákupu v bazaru se dost často stává, že prodávající přímo do kupní smlouvy vypíše všechny vady, které by automobil mohl mít. Takovým jednáním se snaží vyvázat se z pozdějších reklamací. Zákon totiž stanoví, že nejde reklamovat vadu, kvůli které se zboží prodalo za nižší cenu, nebo vadu, která byla způsobena běžným opotřebením, kterou vůz měl již při převzetí.

Reklamace automobilu jako podnikatel

Podnikatelé by při nákupu vozidla měli být obzvlášť obezřetní. V kupní smlouvě se může objevit ujednání, které omezuje právo kupujícího při reklamaci. Může se se jednat například o ustanovení o povinnosti servisních prohlídek v autorizovaných servisech nebo o povinné roční kontroly. Může se stát, že tyto ustanovení nebudou patrné na první pohled a kupující je tedy lehce přehlédne.

Recenze a hodnocení firem najdete na hodnotícím portálu Aplikant.cz. Podělit se zde můžete anonymně o svoje zkušenosti s firmami. Provozovatelem portálu je společnost 123jobs Media, vývojář on-line aplikací.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Sledujte & sdílejte & pracujte 🙂

Autor: Bc. Michaela Alexandra Drtinová

Jako šéfredaktorka mám na starosti e-magazíny Svetem Mody.cz, BeMAD.cz, beINmagazin.cz, beFASHIONmagazin.cz a MagazinStarozitnosti.cz . Avšak mojí hlavní náplní práce je produkční činnost ve společnosti České modelky s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top