Znáte příběh pompadurky?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přečtěte si příběh pompadurky, kabelky speciálního tvaru. Víte, po kom tato kráska zdědila jméno?

 

Madame de Pompadour, celým jménem Jeane-Antoinette Poisson žila v osmnáctém století ve Francii. Byla to úplně obyčejná měšťanská dívka, která se však později díky sňatku se šlechticem dostala až na dvůr samotného krále Ludvíka XV. Stala se dokonce jeho milenkou. Milenecký vztah udržoval pár poměrně dlouhou dobu, do konce života zůstali přátelé.

 

 

Tento příběh paní Pompadour zná kdekdo. Téměř nikdo však už neví, že tato dáma byla nejvýznamnější podporovatelkou umění své doby. Za svůj život financovala opravy různých francouzských sídel, nechávala stavět nádherné budovy pro potřebné. Stala se hlavní organizátorkou různých divadelních či operních představení. Ke konci svého života se vložila do financování výroby kvalitního francouzského porcelánu. Právě díky porcelánu dnes nese jeden růžový odstín název rose pompadour. Milovala výtvarné umění, takže ani o výstavy nebyla, za dob, kdy žila, nouze. Dokonce sama vyráběla a malovala šperky. I móda byla její velkou vášní. Zajímaly ji však převážně doplňky a různé zkrášlující předměty. Jak už vám je asi jasné, byla nositelkou netradičních kabelek, takzvaných pompadurek.

 

Pompadurka je drobnější kabelka, která svým tvarem připomíná váček. Obsahuje gumičku nebo speciální zapínání, aby se dala právě do svého tvaru stáhnout. Nosí se na zápěstí. Na něm drží pomocí kovaného kroužku nebo mašle na zavazování.

 

Kabelky, které nosila Madame de Pompadour se od těch dnešních moc nelišily, alespoň tedy svým tvarem a stylem nošení. Byly látkové, většinou všechen obsah kabelky nesl jeden menší sáček o rozměrech většího kapesníku. Nahoře byla látka stažena ozdobnou šňůrkou, většinou stuhou. Pak ale byla na každé kabelce uchycena ještě jedna stuha, která tvořila poutko pro ruku. Právě navlečenou přes zápěstí ji již tato dáma nosila. Svou malou kabelku měla obvykle ještě pošitou krásnými perlami či jinými ozdobami, které na kabelku našívala úplně sama. Její oblíbenou dekorací byly taky krajky. Údajně si nenechávala šít ani kabelky samotné, o výrobu se postarala sama.

 

Tyto kabelky údajně byly stvořeny pro to, aby Madame de Pompadour mohla nosit po ruce větší finanční obnosy. Postupně se však tento druh kabelky stal jejím nejoblíbenějším doplňkem. Své pompadruky střídala podle barevného ošacení a nosila v nich to, co zrovna potřebovala mít po ruce. Je zajímavé, že jméno kabelky nedostaly až po smrti paní Pompadour, byly tak označovány již za jejího života.

 

Dnes je tato kabelka doplňkem zejména nevěst, které nechtějí svůj svatební outfit kombinovat s běžným psaníčkem. Pompadurky byly hodně oblíbené naposledy v osmdesátých letech minulého století. Jak jistě víte, móda se moc ráda opakuje. Myslíte si, že zase budou pompadurky in a stanou se zase nezbytnou součástí dámského odívání?

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Autor: Bc. Michaela Alexandra Drtinová

Jako šéfredaktorka mám na starosti e-magazíny Svetem Mody.cz, BeMAD.cz, beINmagazin.cz, beFASHIONmagazin.cz a MagazinStarozitnosti.cz . Avšak mojí hlavní náplní práce je produkční činnost ve společnosti České modelky s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top