Kabelka potřebuje péči, jako každý jiný kus oblečení nebo doplňků. Někdy si zaslouží starost ještě větší, hlavně tedy pokud ji nosíte každým dnem. Naučte se o svou krásku dobře pečovat. Odvděčí se vám svým dokonalým vzhledem i po delší době nošení.
V první řadě je třeba upozornit na to, že žádná kabelka by neměla být nošena úplně plná. Váhu věcí by nemusela unést. Může vám pod její tíhou prasknout třeba ucho a vy pak zjistíte, že vaše oblíbenkyně ani nepůjde spravit.
Venku prší? S nějakou taškou určitě vyrazit do práce musíte, ale pamatujte si, že byste ji nikdy neměla nechávat usychat při vysokých teplotách, například na radiátoru. Její struktura se může polámat nebo hrozí dokonce ztráta původního tvaru kabelky.
Pokud se vám taška zamazala, otírejte ji pomocí vatových tampónků nebo jemných hadříků. Na kabelky existují i speciální čistící přípravky, při jejich koupi se však raději poraďte s asistentkou prodeje. Kožené kabelky se obvykle ošetřují krémem.
Látkové tašky by se měly čistit hadříkem s přídavkem mýdla nebo vosku. Pokud se rozhodnete dát kabelku do pračky, nepoužívejte prací prášek.
Vnitřek kabelky se nejvíce ušpiní od kosmetiky. Noste svá ,,malovátka‘‘ ve speciální kosmetické taštičce, aby nedošlo k zabarvení interiéru vaší tašky.
Nefunguje zapínání kabelky? Natřete zip včelím voskem a otevření i zavření kabelky vám půjde jako po másle.
Kabelka si občas zaslouží oddych. Tak jako vy si potřebujete o víkendu odpočinout, musí si i kabelka ve skříni chvíli poležet. Noste vaši oblíbenkyni ideálně tak čtyřikrát do týdne a zbylé tři dny ji nechte ležet ve skříni.
Hlavně k dražším kabelkám dostanete vždy při koupi takzvaný dustbag. Jde o speciální látkový, někdy taky syntetický váček, ve kterém byste měla vždy svou kabelku uchovávat. Jak již z názvu můžete vytušit, tento vak chrání kabelku před prachem, ale i jinými nečistotami, které mohou snadno vzniknout při manipulaci s věcmi okolo kabelky.
Podívejme se nyní blíže na jednotlivé typy kabelek.
Ideální je pořídit si kabelku koženou. Kůže dlouho vydrží, ale je potřeba ji dostatečně hydratovat. Na hladkou kůži užívejte speciální vosk, na drsný materiál spíše sprej či olej.
O exotické kožené typy je třeba starat se zvlášť speciálně. Drobné nečistoty většinou očistíte hadříkem, ale větší skvrny raději nechte na prodejcích. Ti vám vždy alespoň poradí, jak s ušpiněnou kabelkou zacházet.
Semišová kabelka je poměrně náchylná na nečistoty. Existují na ni speciální kartáče a pěny, ale ideální je zanechat kabelku v čistírně, kde se o ni správně pomocí speciálních přístrojů postarají. Nikdy kabelku nemyjte vodou.
Pokud je ve vaší sbírce kabelka textilní, vyplatí se ji vložit opět do čistírny. Můžete ji zkusit vyčistit mýdlem nebo trochou saponátu, ale ne vždy usmějete. Kabelky chraňte před velkým množstvím vody a nevystavujte je příliš vysokým teplotám, materiál by se mohl poškodit.
Není na co čekat. Odstraňte všechny nečistoty z kabelky a vydejte ze sebe tu nejlepší péči, aby vaše kabelka vypadala zase jako nová.
A pokud sháníte opravdu novou, zajděte na kabea.cz tam si z široké škály nejrůznějších typů kabelek jistě vyberete tu pravou.