Projděte přes přechod v pohodě!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Není to zase tak dávno, kdy ženy klimakterium neznaly. Myslíte si, že se jim žilo lépe?! To ani náhodou! Neměly šanci odhalit výhody života bez obav, že jim cyklus zase jednou naruší plány, ani užít si další výhody jedinečného období v životě ženy, kdy je na prvním místě zase ona a ne děti, práce, a všechny povinnosti, které souvisejí se slovíčkem rodina.

Přesně tak, ženy se běžně postmenopauzy, tedy období bez menstruace, ovulace a hormonálních výkyvů, dožívají jen posledních sto let. Pouze jediné století stačilo k tomu, aby se z klimakteria stal strašák opředený různými mýty a zkreslenými očekáváními.

Pravda je přitom taková, že ukončení fertilní (plodné) části života ženy znamená začátek nového období, které ani náhodou nemusí být méně dobré, kvalitní nebo vzrušující.

Co jen se mnou bude?!

Mnohé ženy, které již nejsou úplně mladé, za to ale dobře vědí, co je v životě důležité, se klimakteria bojí. Není divu, vždyť se na ně ze všech stran valí informace o:
– průvodních jevech přechodu, které nutí něžnější pohlaví sedět, či ještě lépe ležet doma, místo toho, aby byly aktivní mezi lidmi či v práci.

– takových výkyvech nálad, při kterých se i krotké ovečky změní na hysterické harpyje.

– tak extrémním přibrání, že kolem obchodů s běžnými konfekčními velikostmi už pro jistotu nikdy ani neprojdou.

– a samozřejmě o nulové chuti na sex, což znamená, že jej buď budou muset přetrpět se zaťatými zuby, nebo musí počítat s tím, že si jejich manžel najde jinou. Pochopitelně, výrazně mladší, která se netrápí menopauzou.

Ještě by se našlo několik opravdu strach nahánějících mýtů, které pronikají ženám pod kůži. Takže se již od oslavy čtyřicátých narozenin moří otázkou: „Co jen se mnou bude?!“

Horká kaše

I v tomto případě platí moudré pořekadlo o tom, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. A ani klimakterium nemusí být tak divoké a děsivé, jak ho popisují mýty.

„Jeho průběh je u každé ženy individuální a záleží na mnoha faktorech, například na způsobu života, stravy, na zdravotním stavu i na genetických predispozicích,“ říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. „V první řadě je třeba si ujasnit, že klimakterium není nemoc. Je to stav, který má své charakteristiky a projevy, ty se však také liší případ od případu. A pokud snižují kvalitu života ženy, existuje řada cest a způsobů, jak je zmírnit nebo úplně odstranit,“ uklidňuje nás lékařka.

Čekání na konec světa

Přechod nepřichází ze dne na den. Neděje se to tak, že když se z vaječníku vykutálí poslední vajíčko, organismus udělá za pravidelným měsíčním krvácením jednoduše tečku a hotovo. Náznaky ukončení plodného života ženy potichoučku oznamují tuto zprávu s předstihem dvou až tří let. Toto období se nazývá perimenopauza a může se projevovat občasným vynecháním menstruace, změnami nálad či nočním pocením. „Právě toto období je obdobím největších hormonálních změn,“ říká gynekoložka. A ženám, které ho těžko snášejí, radí: „Důležité je takříkajíc si uklidit v hlavě. Uvědomit si, že konec plodného období neznamená konec života. Naopak, může se začít jeho nová fáze, kdy ženu nijak neomezuje menstruace, děti jsou již obvykle velké a samostatné a kariéra stabilizovaná. Po dlouhých letech tak opět vzniká prostor k tomu, aby se žena věnovala sama sobě, svým zálibám, kamarádkám.“ Pokud žena o záliby či kamarádky v průběhu let přišla, protože byly důležitější věci, je načase udělat si nové. „Žít aktivně, to znamená starat se o své tělo i duši, dělat sport, který tělu vyhovuje, setkávat se s lidmi, dále se rozvíjet a nestagnovat. To vše pomáhá lépe snášet konec plodných let,“ říká MUDr. Makalová. „Existují také různé preparáty a doplňky stravy na zmírnění nepříjemných projevů perimenopauzy a menopauzy, jako jsou již zmíněné návaly horka, nadměrné pocení, problémy se spaním, výkyvy nálad, bušení srdce, podrážděnost, suchost a pálení pochvy či infekce močových cest.“

Brát či nebrat

Jedním z řešení je takzvaná hormonální substituční léčba, což je laicky řečeno doplňování těch hormonů, kterých nám s nástupem menopauzy ubývá. Evropanky však k tomuto způsobu zmírňování nepříjemných příznaků menopauzy přistupují opatrněji než Američanky, které hormony ve formě tabletek, náplastí, gelů či sprejů užívají v podstatě automaticky. Gynekologové v západoevropských zemích, kam se řadí i naše země, při předepisování hormonální substituční léčby zvažují individuální potenciální rizika užívání v porovnání s benefity  hormonální léčby. U žen, které mají v anamnéze např. karcinom prsu, nebo jiný hormonálně závislý nádor, případně se léčí s kardiovaskulárním onemocněním či prodělaly trombózu, není obecně hormonální substituce doporučována. Navíc, hormonální substituce nemusí vyhovovat každé zdravé ženě, některým zkrátka „nesedí“.

Dalším rizikem je, že při užívání některých léčiv spolu s hormonální léčbou (ať už se jedná o HRT nebo fytoestrogeny), může dojít ke změně jejich hladiny v krvi, a tím pádem k ovlivnění jejich účinků. Tomuto jevu se říká léková interakce.

Pomoc z přírody

Ty, které tedy substituční hormonální léčbu nemohou nebo nechtějí užívat, ale přesto své obtíže řešit potřebují, obvykle sáhnou po doplňcích stravy na přírodní bázi (jedná se o přípravky, které obsahují sóju, červený jetel či cimicifugu). Ale ani zde to není tak jednoduché a přímočaré, protože tyto přípravky obvykle obsahují fytoestrogeny. To jsou sice přírodní, ale stále hormony. Neznamenají tedy riziko pro zdravotní stav organismu, ale mohou ne zcela předvídatelně ovlivňovat pravidelnost a intenzitu krvácení, mléčnou žlázu (ve smyslu bolestivosti a napětí v prsech) a mohou ovlivňovat působení jiných léků v jejich cílových tkáních, jak zde již bylo zmíněno.

Tak co dál? Pouze vyčkat, dokud návaly neustanou a tělo se samo stabilizuje? „I to je přístup, ale určitě existují další řešení,“ usmívá se lékařka, která opakovaně vyzdvihuje význam životního stylu. Je opravdu důležité, co jíme, kolik toho jíme, co pijeme, zda kouříme, kolik spíme, jak odpočíváme, jak jsme aktivní. „Mé pacientky mají velmi dobrou zkušenost s doplňkem stravy Sérélys, který neobsahuje hormony v žádné formě, přesto dokáže utlumit návaly horka i výkyvy nálad, postará se o dobrý spánek, zmírní případné bolesti kloubů a ani nadměrné pocení už vás nebude trápit.“

A jak se to dá zajistit bez hormonů? Inu, jednoduše, výtažkem z pylového zrna. Ale zase až tak jednoduché to není.

Bombastická výživa

Zmíněný doplněk stravy, který udělá i z klimakteria procházku růžovou zahradou, je extraktem z pylového zrna. U běžných produktů se jedná o včelí pyl, který včely sesbírají z různých rostlin a nanosí jej do úlu. V případě Sérélys se však unikátní výtažek z pylového zrna extrahuje přímo z rostlin k tomu účelu vypěstovaných. Včely do tohoto procesu tedy vůbec nevstupují. Při procesu extrakce z pylu jsou dodržovány přísné biotechnologické postupy.
Pyl od včel obsahuje pouze cca 3 % základních látek, protože pylové zrno není otevřené. Pylové zrno nelze otevřít v trávícím systému, a tak tělo využívá jen velmi malou část jeho složení. Navíc proteiny v obalu pylového zrna mají alergenní charakter. Nikdy také nevíme, z jakých rostlin pyl pochází. Oproti tomu výtažek z pylového zrna má několik nesporných výhod: obsahuje téměř 100 % všech základních látek. Výtažek naše tělo stoprocentně využije a bez problému jej vstřebá. Víme také naprosto přesně, ze kterých rostlin bylo pylové zrno získáno.

Pylové zrnko má velmi tuhý obal, který odolá i našemu trávicímu systému a všem jeho šťávám a tlaku. Ve Švédsku přišli na způsob, jak obsah pylového zrna extrahovat z obalu a výtažek stoprocentně využít. „Plazmatický extrakt z pylového zrna obsahuje L-tryptofan, který přirozeně potlačuje návaly horka i noční pocení, spolu s vitamíny B1 a B2 zmírňuje únavu, změny nálad, a upravuje poruchy spánku. Kromě toho obsahuje mastné kyseliny, které zmírňují bolesti kloubů. Zároveň extrakt z pylového zrna nepůsobí jako alergen,“ vysvětluje Ing. Jana Herotová, ze společnosti Exeltis Czech.
Sérélys neobsahuje hormony ani fytoestrogeny, proto je vhodný i pro ženy, které nemohou užívat hormony v žádné formě.
„Sérélys neovlivňuje hladinu estrogenu a dalších hormonů, protože působí na úrovni centrálního nervového systému. Konkrétně ovlivňuje hypotalamus, který v těle mj. zodpovídá za termoregulaci a spánek. Při dlouhodobém užívání přípravku (min. 2-3 měsíce) odbourává poruchy spánku, podrážděnost a deprese. Ženy tak mohou být opět samy sebou.“ dodává Jana Herotová.

Namísto tečky

Tak vidíte, existuje řada způsobů, jak přejít na druhou stranu – tedy z let poznamenaných premenstruačním syndromem, pravidelným krvácením, bolestmi a diskomfortem – k období, kdy se můžeme dosyta milovat beze strachu, že otěhotníme a plánovat si dovolené, aniž bychom musely nejdříve vypočítat, jestli náhodou nebudeme právě menstruovat. S užíváním doplňků, které přechod na druhou stranu usnadní, však není třeba začínat příliš brzy, ale ani pozdě. Ideální čas je v období perimenopauzy, tedy po prvních nepravidelných menstruacích (většinu žen to čeká někdy v období od 45. do 55. roku života), tedy v době, kdy přechodové obtíže ještě nejsou naplno rozvinuté. Přírodní přípravky mají poměrně pozvolný a delší nástup účinku a musíme jim dát čas, aby se jejich vliv mohl naplno projevit. Pokud si vyberete doplněk stravy na přírodní bázi bez hormonů, dá se bez vedlejších účinků užívat i dlouhodobě. Dokud se tělo neuklidní a nedostane do rovnováhy. Neboť i klimakterium jednou skončí. A vystřídá jej klid.

Sérélys, 60 tablet, výrobce Exeltis Czech, přípravek zakoupíte bez předpisu ve své lékárně. Cena výrobku (60 tablet) – od 649 Kč
www.serelys.cz

Sérélys je doplněk stravy s obsahem výtažků z pylového zrna – komplexů Purecytonin, které podporují menopauzální komfort. Dále obsahuje vitamín E, který přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Tento 100% přírodní produkt zmírňuje doprovodné projevy menopauzy: návaly horka, změny nálad, nespavost, nervozitu, zvýšené pocení a bolesti kloubů. Neobsahuje fytoestrogeny a je bez hormonální aktivity.

Denně se užívají 2 tablety.

 

Pro koho je Sérélys určen?

  • pro ženy v období menopauzy nebo perimenopauzy, které trápí doprovodné projevy menopauzy (návaly horka, změny nálad, nespavost, nervozitu, zvýšené pocení a bolesti kloubů apod.)
  • pro ženy, kterým nevyhovuje hormonální substituční léčba, nebo zkrátka nechtějí užívat pravidelně hormony
  • pro ženy, které mají v anamnéze karcinom, a proto nesmějí užívat hormonální léčbu. Ženy, které prodělaly rakovinu, by se měly vyhnout i přírodním hormonům – fytoestrogenům(doplňky stravy na bázi sóji či cimicifugy obsahují právě přírodní hormony – fytoestrogeny)
  • pro ženy, které preferují přírodní cestu na nehormonální bázi
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Autor: Bc. Michaela Alexandra Drtinová

Jako šéfredaktorka mám na starosti e-magazíny Svetem Mody.cz, BeMAD.cz, beINmagazin.cz, beFASHIONmagazin.cz a MagazinStarozitnosti.cz . Avšak mojí hlavní náplní práce je produkční činnost ve společnosti České modelky s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top