Sportu brýle nevadí

Pokud sportujete, jistě znáte situaci, že létající hmyz si vybere právě naše oko za svůj cíl. Nebo nás prudké letní slunce donutí „mžourat“ a tím si přidělat vrásky. Řešením jsou kvalitní brýle s UV filtrem.

Mnoho firem dnes již vyrábí brýle určené pro letní sporty a není problém je běžně sehnat. Na trhu jsou k dostání levnější jednoduché modely až po ty nejlepší a nejdražší, například pro závodní cyklistiku. Od zimních lyžařských se většinou liší lepším odvětráváním a absencí dvojitého vakuového skla. U některých typů jsou speciální úchyty pro připevnění, tzv. „strhávačky“, což jsou přídavné fólie nalepené na skle, které se v případě zašpinění dají například za jízdy na kole jednoduše strhnout. Tím se snadno a rychle vyčistí hledí, což je důležité zejména při závodech v deštivém počasí, kdy se bláto a voda dostane prakticky všude a na klasické čištění není čas. Většině víkendovým cyklistům postačí vybrat si některý z modelů sportovních brýlí a ideální je navštívit přímo specializovanou prodejnu.

 

 

Polarizační efekt

Při výběru brýlí pro sportovce hraje důležitou roli volba správného odstínu skla, protože jízda na kole s příliš tmavými odstíny v podvečer se může stát nebezpečnou. Stejně tak jako čiré nebo žluté zabarvení je naprosto nevhodné do prudkého denního slunce. Za tímto účelem dělají někteří výrobci speciální obruby, ve kterých lze skla podle potřeby vyměňovat, a z tmavých brýlí jsou během několika málo sekund světlé. U brýlí pro sportovní účely sice mluvíme o sklech, ale jsou zde použity výhradně plasty. Vše je pochopitelně opatřeno UV filtrem a většina značkových brýlí využívá dalších povrchových úprav zornic, které zvyšují jejich odolnost proti oděru.

Pro ostatní sporty jsou velmi vhodné polarizované sluneční brýle. Dříve je používali hlavně jachtaři a rybáři, aby eliminovali nepříjemné odlesky vodní hladiny. Během posledních několika let byly výhody polarizovaných skel objeveny i pro fanoušky dalších sportů. Popularita a dostupnost těchto skel se výrazně zvýšila. A jak vlastně polarizační efekt funguje? Světlo odražené z povrchů, jako je golfová tráva, hladká silnice, tenisová antuka nebo lesklá hladina vody je převážně horizontálně polarizované. Toto světlo je blokováno vertikálními polarizátory v čočce. Výsledkem je redukce obtěžujících a někdy i nebezpečných odlesků.

Dvoje brýle na jednom nose

Kdo má dioptrickou korekci svého zraku a v běžném životě musí používat brýle, nemusí se svého milovaného sportu vzdávat. Technika 21. století je již vyspělá a tak se i v tomto směru nabízí široká škála možností. Zřejmě nejjednodušší to mají majitele kontaktních čoček, ale ani ti, kteří si nemohou z nějakého důvodu čočky aplikovat, nemusí věšet hlavu. Pro tyto případy se vyrábějí například pro cyklisty speciální dioptrické brýle, které se skládají z dvojice zorníků. Na nose tak má dotyčný vlastně dvoje skla. Dioptrické, které jsou zpravidla umístěny v obrubách blíže k obličeji, a ochranné, které bývají výklopné a jsou umístěny před dioptrickými obrubami.

Než usednete na sedlo vašeho kola a vyrazíte do přírody, nezapomeňte kromě pláštěnky do nepohody zabalit sebou také kvalitní brýle, které ochrání vaše oči. A teď už stačí vybrat správnou cestu, najít pěkný kurt nebo vyrazit někam k vodě za letními sporty.

Takže šťastnou cestu, dobrý forhend a každopádně slunečné počasí.

Zdroj: www.eiffeloptic.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Top